Na etapie projektowania wyglądu kuchni po remoncie czy też w trakcie budowy nowego domu warto przemyśleć, w jaki sposób będzie ona wykorzystywana. Można zdać się na poradę projektantów w salonach meblowych, ale kto tak naprawdę wie, kto czego od sprzętu AGD oczekuje? Na jakie pytania powinien sobie odpowiedzieć każdy przed zakupem lodówki?
Wolnostojąca czy zabudowana
Kuchnie zabudowane są oczywiście wspaniałe. Wyglądają prześlicznie, spójnie i harmonijnie. Jednak niewielkim minusem jest to, że jak się zaprojektuje kuchnię pod zabudowę, tak lodówka już na wieki pozostanie na swoim miejscu. A co jeżeli w trakcie korzystania z kuchni zmieni się jednak koncepcję? Lodówki wolnostojące dają taką możliwość. W dużych kuchniach zawsze znajdzie się jakaś wolna ściana, która nie będzie wykorzystana. W trakcie korzystania z pierwszej kuchni zawsze jest możliwość żonglowania wolnostojącymi sprzętami. Zabudowane nie dają takiej możliwości. Jest to szczególnie ważne w pierwszej kuchni. Za kilka lat zbierania doświadczeń można oszacować, czego się potrzebuje, a wtedy można wybrać konkretne sprzęty pod zabudowę.
Klasa energetyczna lodówki
Najważniejsze kryterium – energooszczędność. Na tym parametrze nie ma co oszczędzać. Wydając nawet kilkaset złotych więcej podczas zakupu w perspektywie czasu, przykładowo kilku lat można zaoszczędzić bardzo dużo na rachunkach za prąd. Najtańsze modele posiadają tak słabe urządzenia je napędzające, że klasa energetyczne powoduje podniesienie rachunków za prąd nawet o kilka procent! Najważniejsze jest to, aby klasa energooszczędności była minimum A. Jest to obecnie standard i raczej rzadko spotyka się modele, które posiadają niższą klasę.
Rozmiar ma znaczenie
Oczywiście. Im większa, tym więcej można włożyć. Ale również zapłaci się więcej za prąd. Warto dobrze przekalkulować jakie zapotrzebowanie mamy. Jeżeli kuchnia będzie naprawdę często użytkowana, warto wybrać model nieco większy. Jeżeli natomiast będzie tylko miejscem przygotowywania małych posiłków, nie watro inwestować w wielkie sprzęty.