Jak bezpiecznie używać kuchenki gazowej? Czy proces instalacji jest skomplikowany?
Wentylacja
Kuchnie gazowe wymagają zadbania o sprawną wentylację chroniącą podczas ryzyka wycieku gazu lub wybuchu pożaru. Niezwykle ważne jest także zapewnienie cyrkulacji powietrza wokół tego urządzenia. Naczynia nie powinny wystawać poza krawędź kuchenki, aby zmniejszyć zużycie gazu i zwiększyć stabilność płomienia – centralne umieszczenie nad palnikiem zagwarantuje stabilność.
Gazowa instalacja
Instalacja gazowa najczęściej opiera się na sieci rur (miedzianych, przewodowych lub stalowych), doprowadzających gaz do kuchenki lub gaz z butli znajdującej się blisko płyty grzewczej. Przepisy jednoznacznie wskazują, że w ramach jednego lokalu możemy używać co najwyżej 2 butle z gazem propan – butan (po 11 kg każda).
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Jeśli pragniemy sprawdzić szczelność podłączenia kuchni gazowej, nie używajmy otwartego ognia. Najłatwiejszym sposobem jest wykonanie roztworu z mydłem – w miejscu podłączenia możemy przyłożyć zamoczony palec i sprawdzić, czy nie tworzą się bąble. Jeśli bąble powstają, wtedy dochodzi do ulatniania się gazu.
Butla z gazem wymaga natomiast zastosowanie regulatora ciśnienia zgodnie z obowiązującymi normami. Butla powinna być instalowana w pozycji pionowej i znajdować się co najmniej 1 metr od urządzeń powodujących iskrzenie.
Pamiętajmy także o temperaturze pomieszczeń, w których instalowana jest butla – nie powinna przekroczyć 35 stopni Celsjusza. Łącząc butlę z kuchenką, należy użyć węża elastycznego (długość – do 3 metrów).
Szczelność gazowa powinna być badana co najmniej raz w roku, tak samo jak w przypadku drożności przewodów wentylacyjnych.
Kuchnie gazowe bardzo często wymagają nawiewników okiennych, które umożliwiają lepszy przepływ powietrza.
Kuchnie gazowe
Wiele kuchenek [ https://www.sferis.pl/kuchnie-gazowe-1908 ] posiada zabezpieczenia przeciwwypływowe gazu. Jeśli zgaśnie płomień, a pokrętło nadal jest odkręcone, dochodzi do szybkiego odcięcia dopływu gazu.
Kuchnie gazowe wymagają właściwego podłączenia – urządzenie powinno być wypoziomowane, aby było stabilne.
Elastyczne przewody są coraz częściej wybieraną opcją, która zastąpiła sztywne połączenia gazowe.