Idea slow food jest naprawdę bardzo mocna również w naszym kraju. Szczególnie młodzi ludzie chcą uczyć się technologii wytwarzania jedzenia, tak by samodzielnie robić na przykład wędlinę, żółte sery, domowe przetwory i pieczywo. Dla wielu osób to ogromna frajda i satysfakcja, kiedy swojej rodzinie poddają do jedzenia wszystko to, co najlepsze. To taki trochę powrót do korzeni – przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu sklepy nie były tak zaopatrzone jak teraz, a większość produktów codziennego spożycia robiło się samemu. Każdy wiedział jak przygotować twaróg, masło, albo domową kiełbasę.
Zostań serowarem i zrób domowy żółty ser
Aby samemu przygotować dobry żółty ser, po pierwsze trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie składniki, a po drugie znaleźć gdzieś dobry przepis oraz opis technologii produkcji. Bo żeby żółty ser rzeczywiście wyszedł, trzeba wiedzieć jak się za niego zabrać. Wbrew pozorom nie jest to aż tak skomplikowane i trudne, bo coraz więcej osób zajmuje się jego produkcją na własną rękę, są też tacy, którzy na tym zarabiają. Najważniejsze to dobre jakościowo składniki, z których kluczowym jest mleko. Coraz więcej osób odchodzi od produktów z mleka krowiego, dlatego też warto mieć dostęp do mleka koziego lub owczego. To otwiera zupełnie nowe możliwości produkcji sera.
Podpuszczka
Kiedy uda się już załatwić regularną dostawą dobrego jakościowo mleka ( oczywiście może to być też mleko krowie, bo sery z tego mleka są wciąż najbardziej popularne), trzeba będzie jeszcze zaopatrzyć się w podpuszczkę. Podpuszczka to enzym, który w serowarstwie jest niezbędny. Na szczęście nie ma problemu z jej kupieniem, jest naprawdę szeroko dostępna w internecie. Najważniejsza jest praktyka – trzeba opanować to, jak podpuszczka działa na mleko oraz w jakich ilościach dodawać ją, aby końcowy efekt był dobry. Podpuszczka od Ale Dobre najsilniej działa na samym początku, ale w przypadku serów długodojrzewających, wpływa na smak serów i ich konsystencję również w późniejszych etapach produkcji. A zatem praktyka czyni mistrza – trzeba opracować swoje własne przepisy i obserwować, jakie powstają z nich sery.