Różne oblicza anyżu mielonego

Anyż gwiazdkowy, znany też jako anyż gwiaździsty, bardzo często używany jest jako przyprawa. Doskonale odnajduje się on w świątecznych wypiekach, mięsach, czy jako dodatek do warzyw oraz wyrobów alkoholowych. Większości osób anyż kojarzy się z okresem świątecznym.

Niezastąpiony w kuchni anyż mielony

Anyż gwiaździsty najczęściej spotykany jest w postaci mielonej, gdyż jest on wówczas najłatwiejszy w zastosowaniu, jednak jako ozdoba do różnego rodzaju dań czy deserów, stosuje się całe ziarenka anyżu, które są bardzo charakterystyczne i pięknie się prezentują w potrawach. Anyż ma silny korzenny, słodkawy smak, stąd też można go stosować zarówno w daniach serwowanych na słono, jak i w tych na słodko.

Przyprawa do zadań specjalnych

Anyż mielony z powodzeniem można dodawać do zup owocowych i kompotów, a szczególnie polecany jest do kompotu śliwkowego, gruszkowego i jabłkowego, w których doskonale podbija smak owoców. Smakosze kawy na pewno docenią specjalną odmianę mocno osłodzonej kawy z dodatkiem anyżu mielonego. Co więcej, anyż mielony stosuje się też do przygotowywania bardzo aromatycznej, chińskiej herbatki, która znana jest pod nazwą „masala czaj”. Sam anyż dodany do potraw doskonale wzbogaca ich smak. To niezwykle charakterystyczna przyprawa, która dostępna jest przez cały rok, więc nie ma obaw, że będzie nie do kupienia.

Mielony anyż

Mielony anyż to także jeden z głównych składników bardzo popularnej chińskiej przyprawy, która znana jest jako przyprawa pięciu smaków. Oprócz typowego zastosowania kulinarnego, anyż mielony coraz częściej spotykany jest też w kosmetykach. Jak się okazało, wykazuje on doskonałe właściwości przeciwstarzeniowe.