Czy warto kupować wkład filtrujący? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które dopiero zaczną w ten sposób swoją przygodę z filtracją wody. Czym są te wkłady, do czego służą i dlaczego ostatnio cieszą się tak wielką popularnością?
Jak działa dzbanek filtrujący? O wkładach słów kilka
Ostatnio dużo mówi się o oszczędzaniu wody i ochronie środowiska. Właśnie dlatego wzrosło zainteresowanie wkładami filtrującymi. Ich działanie to prosta rzecz. Dzbanek z filtrem najczęściej składa się z trzech elementów: dwóch pojemników i wkładu filtrującego. Jeden pojemnik jest na wodę przed oczyszczeniem, z kolei drugi na oczyszczoną. Taki proces filtrowania wody zajmuje około dziesięciu minut. Należy więc uzbroić się w cierpliwość, szczególnie na początku.
Dzbanki z filtrem są tanimi urządzeniami, które dodatkowo pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy. Do tej pory bowiem panowało wśród ludzi przekonanie, że woda z kranu nie nadaje się w ogóle do picia, nawet po przefiltrowaniu. To błędne myślenie, bo producenci są pewni, że wkłady takie zapewniają lepszej jakości wodę niż niejedna woda butelkowana.
Przejście na wkłady filtrujące
Dzbanki z filtrem odmienią wodę z kranu o 180 stopni. Po pierwsze, pozbywają się nieprzyjemnego zapachu. Eliminują również nieciekawy smak wody. Dodatkowo, pozbywają się szkodliwych, metalicznych substancji płynących z rur. Nie zapewniają jednak ochrony przed bakteriami i wirusami, jednak jeśli takowe w wodzie występują, sanepid po prostu o tym informuje i taka woda nie nadaje się nawet do mycia rąk aż do czasu naprawienia usterki.
Warto więc zastanowić się, czy przejście na taką wodę nie będzie dobrym rozwiązaniem, nie tylko dla środowiska, lecz i budżetu. Warto także rozważyć, ile do tej pory przeznaczało się miesięcznie na zakup wody butelkowanej i ile niepotrzebnego plastiku generował. Wkłady filtrujące są bezpieczne i woda, którą oferują jest idealna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie ma powodów obaw o jakiekolwiek szkodliwe substancje, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu.