Lodówkę kupujemy na długie lata. Warto więc bardzo dobrze przemyśleć ten zakup, w końcu chcemy, by służył nam bez zakłóceń i spełniał nasze oczekiwania. Na czym się skoncentrować kupując lodówkę? Czym jest klasa energetyczna i jakie ma dla nas znaczenie? Jaką klasę energetyczną wybrać? Czy w ogóle warto się nad tym zastanawiać?
Czym jest klasa energetyczna lodówek?
Kupując w sklepie lodówki zauważamy, że na każdej etykiecie lodówki podana jest jej klasa energetyczna. Co to właściwie znaczy? I jakie konsekwencje dla naszego portfela ma zły wybór klasy energetycznej?
Wszystkie lodówki są oznaczone etykietami, na których kolorowymi paskami producent pokazuje nam klasę energetyczną lodówki. Kolorowe paski określają symbole energetyczne, a czarna strzałka mówi nam o symbolu energetycznym tego, konkretnego modelu.
Obecnie najczęściej spotykamy etykiety z oznaczonymi siedmioma klasami energetycznymi, od klasy D (najmniej energooszczędne) do klasy A +++ (urządzenie najbardziej energooszczędne). Jednak w rzeczywistości pełna klasyfikacja to dziesięć klas energetycznych; począwszy od A +++, poprzez A ++, A +, A, B, C, D, E, F i skończywszy na najmniej efektywnej G.
Klasa A oznaczona jest zielonym paskiem, jako najbardziej wydajna. Klasy od D do G umieszcza się na czerwonym pasku jako najmniej wydajne. Musimy wiedzieć, że klasy energetyczne mówią nam o stosunku rocznego zużycia energii do zużycia energii standardowego dla danego typu urządzenia, które jest określone odpowiednimi przepisami.
Wybór klasy energetycznej naszej lodówki może mieć poważne konsekwencje dla nas, a w szczególności dla naszego budżetu. Najmniej energii zużywa klasa A. Zgodnie z opinią sprzedawców nawet w danej grupie energetycznej jest duża różnica między zużytą energią. Lodówka typu A + zużywa około 23 % energii mniej, niż identyczny model o klasie energetycznej A ! Jak widać różnica jest ogromna. Musimy pamiętać, że lodówkę kupujemy na wiele lat. Warto zainwestować w tą, która w eksploatacji będzie najkorzystniejsza dla naszego portfela.