Pomimo iż działanie białej herbaty na organizm jest bardzo wszechstronne, to niestety nie jest ona jeszcze tak popularna jak inne rodzaje herbat (np. herbata zielona). Wszystko związane jest z ceną białej herbaty. Otóż, biała herbata produkowana jest na dużo mniejszą skalę, ponieważ jej koszty produkcji są niezwykle wysokie. Stąd pomimo doskonałego działania, nie jest zbyt popularna. A szkoda, bo to naprawdę bardzo zdrowa herbata.
Jak produkowana jest biała herbata?
Biała herbata pozyskiwana jest z tzw. wiosennych pąków liściowych krzewów herbacianych. Paki te w pierwszej kolejności poddaje się procesowi ogrzewania parą wodną, co ma na celu neutralizację enzymów, a następnie poddawana jest procesowi suszenia. Cały proces jej otrzymywania składa się z niewielkiej obróbki technologicznej, przez co też nie jest to produkt bardzo przetworzony, a to z kolei pomaga zachować bogate walory białej herbaty.
Jak wygląda biała herbata?
Po zaparzeniu, biała herbata charakteryzuje się bardzo jasną, wręcz słomkową barwą. Ma tez niezwykle delikatny smak i aromat. Pod względem jakościowym, najlepiej jest wybrać białą herbatę liściastą, która będzie też jak najmniej przetworzona. Nie zaleca się bez picia herbaty białej z dodatkowymi, sztucznymi substancjami zapachowymi, czy innymi dodatkami, ponieważ traci ona swoje cenne właściwości. By uzyskać jak najbardziej wartościowy napar, biała herbata powinna być parzona zawsze według wskazań producenta (mogą się one różnić w zależności od producenta czy regionu pochodzenia białej herbaty).